MS ve snow-fotbalu? Přihlaste se!

Lyžování je náročný sport a ti z nás, kteří si v létě nemohou dovolit výlet na novozélandské nebo čilské svahy, se musí spokojit s letní přípravou a nahradit zimní sporty letními. S tím jaké budou pro lyžaře nejvhodnější si lámali hlavu i v městečku Hyrynsalmi uprostřed Finska. V zemi tisíce bažin, ale nemuseli místní borci hledat inspiraci dlouho, a už roku 1998 zorganizovali první mistrovství v bažinovém fotbalu. Hned za dva roky na přelomu milénia získal turnaj nálepku mistrovství světa a v současnosti se ho účastní přes pět tisíc hráčů z mnoha zemí a podobné turnaje vznikají i jinde. A protože ve Finsku je sníh stejně běžný jako bažiny a protože půl roku bez bažinové kopané se nedá vydržet – vznikla i jeho zimní varianta. Stačilo jen bažinu vyměnit za sníh.
snow2-24.jpg

Pravidla tohoto populárního, ale málo známého sportu jsou jednoduchá. V případě bažinové verze se hraje se v močálu, na jehož kvalitu dbá rozhodčí. Za začátku mistrovství bývá k dispozici okolo 25 hřišť, ale ty málo bahnité se postupně vyřazují. Vedení turnaje má dokonce právo, v rámci 2x10 minut hry, přesunout zápas do drsnějších podmínek. Hráči zas mohou využívat neomezeného počtu střídání, ale vždy musí hrát alespoň čtyři členové týmu, maximálně pak pět a gólman. Jediné, co během hry měnit nelze, jsou boty. Do povinné výbavy patří také dresy, jež musí mít celý tým shodné. Vtipné kostýmy jsou povoleny, ale pouze mimo hlavní mistrovskou kategorii. I faulovat se smí, avšak jen v rámci rozumných mezí. Za dvě napomenutí, pokud si na hřišti počínáte nebezpečně, sáhne rozhodčí po červené kartě. 

Nic pro milovníky branek 

Sotva napadne sníh, střídá rozbahnědý "pažit" hluboký, těžký sníh a mění se i název disciplíny. Z Swamp Socceru je deep-snow-fotbal. I tento sport má samozřejmě svůj šampionát, který se koná na zamrzlé a zasněžené hladině jezera Syväjärvi. Hra je to na rozdíl od baheního originálu poměrně nová, a tak poslední mistrovství hostilo pouze 1000 hráčů, kteří si vystačili s šesticí hřišť. Pravidla zůstala podobná letnímu bratranci, jen poločas je o dvě minutky kratší. Skórovat v hlubokém sněhu ovšem není o nic snazší než v močálu, o čemž svědčí, že FC Kuokkavieraat, kteří loni vyhráli kategorii smíšených družstev, nedali v základní hrací době ani jeden gól. 

Pokud se chcete přihlásit na další ročník, který se koná 4-5. února 2012 v Hyrynsalmi, sestavte tým, připravte si zápisné 150 euro a zaregistrujte se na: http://snow.turnauspalvelu.fi/ilmoittaudu_en.html

Mistrovství v bahenním fotbalu pak proběhne na stejném místě v červenci, konkrétně 13. a 14.7., a když se stihnete přihlásit do konce říjne, ušetříte 50 euro. Přihlaste svůj tým na: http://swamp.turnauspalvelu.fi/ilmoittaudu_en.html

MS v Swamp Socceru (2008):

 Zdroje:

Článek má tyto nálepky akce/výstavy
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Václav Dekanovský / 17-10-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit