Aktuálně z Lechu (St. Anton): Sjezdovky jsou prázdné, v provozu polovina lanovek

V Alpách v těchto dnech panují podmínky typické spíš pro zcela opačnou část sezony: stabilní počasí, teploty nad nulou a na sjezdovkách jarní firn. To ale neznamená, že byste neměli přemýšlet o časném zahájení sezony. Právě naopak!
Aktuální report Lech, Zurs (12/2015)

Střediska Lech a Zurs nad slavným St. Antonem každoročně startují lyžařskou sezonu unikátní skialpovou a freeridovou konferencí (o které se víc můžete dočíst zde). Ta byla letos naplánována na víkend od 4.12. do 6.12.2015 a mimo testů nejnovějších trendů ve skitouringu jako vázání Marker Kingpin nebo pásů Fischer Profoil nabídla jedinečnou příležitost prověřit, jak to s lyžováním v téhle části rakouských Alp v současných dnech vypadá. Oblast okolo hranic mezi Tyrolskem a Vorarlberskem zasypal první sníh, stejně jako většinu Alp, zhruba před deseti dny a od té doby je v provozu cca polovina lanovek a sjezdovek. Pár vloček přibylo ještě v noci z pátku na sobotu (4.–5.12.2015), jinak je ale v celé oblasti usazena stabilní tlaková výše a díky ní si lze užívat modré nebe a teplot okolo 0 °C.

Co to znamená pro nás lyžaře záleží na úhlu pohledu. Z dlouhodobého hlediska by byla zamračená obloha a padající sníh optimističtější informací. Ovšem pokud přemýšlíte, jak si vyčistit hlavu v předvánočním čase, je cesta do Alp v těchto dnech rozhodně výborným tipem. Dopoledne jsou sjezdovky ve skvělém stavu, odpoledne začnou ty jižněji orientované měknout a lze si užít trochu až jarních lyžařských podmínek. 

Počasí v Lechu od 10. do 13. prosince 2015 (zdroj: http://www.lechzuers.com/weather)

Zkusit můžete i freeride

Vzhledem k tomu, že do Lechu jsme vyjeli v první řadě za freeridem (trošku neobvyklý čas), prověřili jsme i to, jak vypadá situace mimo značené tratě. Dobrá zpráva je, že i tam se dá lyžovat. Když víte, kde. Volit se musí severně- a po naměknutí případně severo-východně orientované svahy. Paradoxně největší problém nastal při půldenní skialpinistické vycházce, kdy cesta nahoru připomínala spíše podzimní vysokohorskou túru po zbytcích sněhu a sjezd dolů se proměnil v kombinaci pluhu a sesunu na pásech. Sjezd možný nebyl a mohéry dostaly co proto. 

Suma sumárum: Pokud  přemýšlíte o lyžařském víkendu v Alpách, rozhodně neváhejte. Lidí je pomálu, počasí má být, i v několika dalších dnech, stabilní a sněhu je dost. Na tuto část sezony zcela průměrně. Před rokem například se v Lechu na Mikuláše nelyžovalo vůbec. 

  • Tady se můžete podívat na aktuální stav provozu lanovek a vleků v oblasti Lech / Zurs

Pokud vás oblast Vorarlbergska okolo ST. Antonu zajímá, pak do doby, než se o Snow & Safety konferenci na našich stránkách rozepíšeme podrobněji, přečtěte si třeba o nadalekém arálu Warth (odkaz vede do elektronického čísla). S oblastí Lech / Zurs ho od roku 2014 spojuje lanovka a je hodně dobrým tipem, kam vyjet na dovolenou. 

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování aktuální report
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 9-12-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit