Velký průvodce výběrem výbavy na hory: lyžáky a vázání

Představte si, že si svojí lyžařskou výbavu kupujete po komponentech. Tedy lyže, vázání i sjezdové boty zvlášť. O tom jak vybrat sjezdové lyže, jsme psali v minulém díle. Dnes se podíváme na zoubek botám a vázáním.
Jak vybrat lyžařské boty

Zvláště lyžařská vázání lidé často přehlížejí a vezmou, co je na skladě. U lyžáků je třeba být ve výběru ještě důkladnější.

Jak dobrý jste lyžař?

Pro správné výkonnostní sladění celé sjezdové sestavy je klíčové, abyste si přiznali, jak lyžujete. Lidé se velmi často přeceňují a chybně si na základě mylných pocitů kupují zbytečně náročný materiál. 

Malá pomůcka. Jestli černou sjezdovku sjedete tak, že jen přijmete změnu sklonu a vyšší rychlost, jste velmi pokročilý až sportovní lyžař. Pakliže ne, jste středně pokročilí. Pokud se na černou bojíte, jste mírně pokročilí nebo začátečník.

Jak vybrat sjezdové boty

Lyžařské boty nejsou obyčejné boty, je to sportovní náčiní a musí odpovídat vaší výkonnosti. Také si napořizujete kolo za 100 000 Kč pro výlety s přáteli do nejbližšího okolí za chalupou. Stejné je to s botami na lyže. Právě ony mají největší vliv na vaše lyžování. Proto jejich výběr není vůbec snadný. Pamatujte, lyžáky ze zkoušejí v tenkých ponožkách.

Tuhost lyžáků

Tvrdostí bot se zabývejte před volbou jejich velikosti. Tuhost boty, neboli flex index je důležitý z hlediska jejich určení. Čím tvrdší bota, tím je sportovnější.

 • Pro začátečníky je určen flex index 40 – 60
 • Velmi málo nároční a lehcí jezdci 60 – 80
 • Pro většinu lyžařské veřejnosti je flex index 80 – 100
 • Pro velmi pokročilé lyžaře 100 – 120
 • Vše nad flex index 120 je již pro většinu rekreačních lyžařů nepoužitelný materiál

Velikost bot a náklek

Nechte si v obchodě změřit nohu, měří se v milimetrech. Nebo vezměte o číslo menší, než kupujete běžnou obuv. Sjezdové boty musí být těsné a noha se v nich nesmí ani hnout. Patu dejte na doraz a jestliže se špička nohy nebolestivě dotýká špičky boty, je vše v pořádku. Volná špička boty je chybně, bolavá také.

Utahujte přezky v pořadí (odspoda) 3, 4, 2, suchý zip a nakonec 1. Ne nadoraz, postupně po zoubku, aby pata mohla co nejvíce dozadu. V obchodě byste se neměli dostat dále než na druhý, maximálně třetí zoubek. Časem se vnitřní botička vyšlápne o cca jedno číslo.

Postupovat můžete také tzv. skeletovou metodou. Vyjměte vnitřní botičku a nastupte. Špičku nohy dejte zcela dopředu a změřte prostor za patou.

 • Nad 2,5cm příliš velké boty
 • 1,5 – 2cm na hraně „bačkor“
 • 1 – 1,5 cm ideální pro většinu lyžařů
 • 0,5 – 1cm velmi pokročilí lyžaři, agresivní styl jízdy
 • Pod 0,5cm pro závodní účely

Pro co nejpevnější stažení nohy v je také důležitá šířka. Nejlépe to otestujete opět v prázdném skeletu. Pokud máte po stranách cca 1,5 – 2mm vůli, pak je vše v pořádku, Maximálně však 3mm. Čím více prostoru, tím hůře se budou ovládat lyže.

Fajnšmekři také řeší náklek, úhel horního komínu oproti spodnímu dílu. Pro 90% lyžařů je ideální 13 – 17 stupňů a to běžně prodávané boty k rekreačnímu ježdění mají.

Velký průvodce výběrem výbavy na hory

Sháníte novou výbavu na hory? Připravili jsme pro vás sérii článků, v nichž se dopodrobna podíváme na jednotlivé prvky výbavy a doporučíme ty, které jsou vhodné právě pro vás. 

Nejdražší lyže a nejnovější pátéřák nemusí být vždy tou nejlepší volbou. 


Partenerem seriálu je společnost Happy Sport – největší specialista na prodej použitých lyží v České republice. Happy Sport najdete hned na třech pražských adresách, nebo můžete navštívit jejich e-shop.

Jak poznáte správnou velikost?

Tu bohužel zjistíte až na svahu. Až se vnitřní botička vyšlápne. I kdybyste si v obchodě nechali botu nahřát a vytvarovat, stejně si nemůžete být jistí více, než na 80%. Především se vám nesmí uvolňovat pata. V obchodě se zeptejte, jestli mají k dispozici testovací stojan, nebo lyže pro dobrou oporu. Zkuste lyžařské pohyby. Pokud pata drží je to ono. Pokud ne, zkuste jiné. Menší nebo užší.

Jak vybrat sjezdové vázání

Ačkoli u valné většiny komerčních lyží je vázání odpovídající charakteristiky již namontováno je vhodné říci si to důležité pro jeho výběr. 

Opět jsme u znalosti sebe sama jako lyžaře. Umíte carving? Opravdu? Nebo jezdíte už 20 let stejně jen na lyžích s větším krojením? A jak razantně ? Kde lyžujete? Jen na sjezdovce, ve volném terénu, nebo ve snow parku? To vše je velmi důležité.

Sjezdové vázání není držákem lyží na nohou. Má dva důležité úkoly. První je přenášet co nejlépe vaše pokyny lyžím a byste je co nejpřesněji ovládali a za druhé vás chránit při pádu.

Vaše hmotnost versus styl jízdy

Hmotnost lyžaře není jediný faktor pro výběr sjezdového vázání. Druhým velmi důležitým aspektem je pojetí jízdy. Sjezdové vázání přenáší na lyže síly, které během jízdy vznikají. Tyto síly jsou u každého jiné. Juniorský reprezentant jistě bude působit mnohem většími silami, než metrákový začátečník.

Sjezdové vázání vybírejte podle rozsahu vypínacích sil, jsou uváděny ve stupnici DIN. Vázání nejlépe pracuje, když je nastaveno na cca polovině svého rozsahu. Čím více je pružina utažena nebo povolena, tím hůře reaguje. Proto byste vázání neměli mít poddimenzované nebo naddimenzované. 

Hmotnost lyžaře v kg

Úroveň lyžaře

Rozsah DIN

11 – 30

Začátečník / junior

0,5 - 2,5

13,5 - 45

Začátečník / junior

0,75 – 4,5

23 - 75

Začátečník / pokročilý junior

2 - 7

29,5 - 90

Začátečník / pokročilý junior

3 - 10

29,5 – 109

Pokročilý začátečník

3 - 11

29,5 – 113

Pokročilý expert

3 - 12

59 - 129

Pokročilý expert

6 - 14

59 - 90+

Pokročilý expert

6 - 16

68 - 90+

Závodník

8 - 18

 

Vázání si nechte nastavit ještě před cestou na hory ve specializovaném servisu, vybaveným přesnou seřizovačkou. V servisech pod sjezdovkami stále nejčastěji používají jen šroubováky.

Speciální vázání

Samostatnou kapitolu tvoří speciální lyžařská vázání na freeride, skialpinismus, telemarkové ježdění apod. Taková vázání vždy kupujte ve spolupráci s odborníky. Patří k nim speciální lyže i boty, popřípadě další příslušenství.

Desky pod sjezdová vázání

Carvingové desky pod vázáním zvyšují postavení jezdce nad sněhovou pokrývkou. Omezují kontakt sjezdových bot s podložkou v extrémních carvingových náklonech. Desky také ovlivňují prohýbání lyží a tím jejich práci v obloucích. Běžný lyžař rozdíly s deskou nebo bez ní nepozná. Pro mnohé fajnšmekry je však životní nutností.

Aktuální trendy

Sjezdová vázání i lyžáky navazují na trendy a koncepce lyží. Velká specializace pro různé disciplíny a zaměření se na individualitu jezdců. O to nyní jde. Lyžáky i vázáni mají podporovat sportovní ambice každého a zaměřují se na sebezdokonalování každého jezdce. Nezapomínají však ani na ty sváteční lyžaře ale i lyžařky, kterým výrobci věnují stále více pozornosti. Všechny produkty vynikají houževnatostí, nízkou hmotností a naprosto vyladěnými vazbami mezi jednotlivými díly lyžařských sestav. Tedy lyží bot i vázání. 

Zajímavé produkty a novinky pro nezávodní lyžaře

Vybrali jsme pro vás zajímavé produkty a novinky 2015/2016 vhodné pro nejširší středně zkušenější lyžařskou veřejnost. Nákupem této výbavy neuděláte chybu.

Lyžařské boty

 • Fischer Viron 10 vacuum CF
 • Tecnica TEN.2 100 HVL
 • Lange RX 100
 • Nordica All mountain GPX 100

Vázání na sjezdovky

 • Fischer RSX Powerrail brake 80 (F)
 • Tyrolia PRD 11
 • Marker 12.0 Glide Cntrol D
 • Salomon Z12
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Komerční prezentace / 2-11-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit