Ambice českých reprezentantů na MS ve Val di Fiemme

Osm českých běžců a pět běžkyň zamíří na mistrovství světa v klasickém lyžování do Val di Fiemme. S jakými ambicemi? Jaký závod se vyplatí sledovat a jaký ne. Kdo z Čechů má šanci na medaili? Přání, nebo možná dokonce sen, aby to v některém závodě cinklo, nosí určitě nejen trenér Miroslav Petrásek, ale i někteří členové mužského týmu.
České šance na MS ve Val di Fiemme

Do Val di Fiemme odcestuje osmička mužů ve složení Lukáš Bauer (1977), Martin Jakš (1986), Jiří Magál (1977), Dušan Kožíšek (1983), Aleš Razým (1986), Ondřej Horyna (1987) a Jan Bartoň (1990), plus pětice žen Eva Vrabcová-Nývltová (1986), Petra Nováková (1993), Lucie Charvátová (1993), Karolína Grohová (1990) a Sandra Schützová (1991). „Původně mělo jet sedm mužů a dvě ženy, ale nakonec jsme rozšířili nominaci o čtyři mladé závodníky, kteří startovali na nedávném mistrovství světa juniorů a do 23 let v Liberci. Především trojice dívek Charvátová, Grohová a Schützová jedou do Itálie především sbírat zkušenosti, zažít atmosféru šampionátu. Všechny tři budou startovat pouze ve sprintu,“ vysvětlil sportovní ředitel úseku běžeckého lyžování Svazu lyžařů ČR Čestmír Skrbek. V historii světových šampionátů jich nejprve českoslovenští a poté čeští lyžaři až tolik nedovezli. A pokud zůstaneme jen v české historii, pak za posledních šestnáct let se o kovy pro český tým mezi ženami starala pouze Kateřina Neumannová – získala jich pět včetně dvou zlatých z MS 2005 a 2007.



A právě naši nejlepší běžkyni jsme požádali, aby se pár dnů před začátkem šampionátu spolu s námi podívala na ambice jednotlivých závodníků a závodnic a pokusila si vybrat ty, o nichž do konce února nejvíc uslyšíme. “Těžko lze očekávat, že se ve Val di Fiemme objeví nové hvězdy, které letos pravidelně neobsazují čelní místa ve světových pohárech. Zajímavá ale může být jejich aktuální forma. Všichni za sebou budou mít kratší přestávku v seriálu závodů světového poháru, kterou každý využije jinak. Někdo volí vysokohorskou přípravu a snaží se o této závodní pauze kvalitně trénovat, jiní si vyberou spíš odpočinek, doplněný o nějaké regionální nebo národní závody,” vysvětluje Neumannová. “Mezi ženami všichni očekávají souboje Bjorgenové a Kowalczykové o světový trůn. Já jsem zvědavá, jak této dvojici znepříjemní život Therese Johaugová, která má pravidelně lepší druhou půlku sezony a zvlášť v delších kontaktních závodech může být černým koněm. V týmových závodech je jen otázkou, jestli někdo dokáže letos suverénním Norkám znepříjemnit život. Myslím, že ne!” dodává bývalá elitní lyžařka.

Bauer má šanci, i díky Rusům!

To mezi českými muži je paleta jmen ověnčených cennými kovy přece jen pestřejší. Senzační zlato v závodě na 50 km získal v roce 2003 právě ve Val di Fiemme Martin Koukal, ale ten letos v týmu není. Lukáš Bauer vybojoval stříbrnou medaili na MS v Liberci 2009 a dvakrát stáli čeští závodníci na bronzovém stupínku v tým sprintu – nejprve dvojice Dušan Kožíšek a Martin Koukal v roce 2005 a o dva roky později opět Kožíšek a Milan Šperl. Takže otázka zní, kdo a v jakém závodě z programu, který se nabízí ve Val di Fiemme od 21. února až do 3. března, má šanci útočit na medaile? Jako první se nabízí osvědčené jméno, jistota posledních akcí: Lukáš Bauer. Majitel tří olympijských medailí a jedné stříbrné z libereckého MS. Nasnadě ale je v jakých disciplínách? Šanci má určitě v závodě na 15 km, byť se závodí volnou technikou. A poté v závěrečném maratonu na 50 km klasicky, bohužel s hromadným startem, který Lukášovi až tak nesedí. Bude se taktizovat a rozhodnutí padne ve finiši, který není nejsilnější zbraní českého závodníka. Letos by to ale ve Val di Fiemme mohlo být jinak. „V první řadě záleží, jak na tom Lukáš bude. Přece jen je to poslední závod a bude důležité, aby vydržel zdravý a měl ještě dost sil. Padesátka se sice jede s hromadným startem, ale vzhledem k tomu, jak agresivně teď jezdí Rusové, tak nejspíš nebude nikdo v tomhle závodě čekat až na závěrečný finiš, který je navíc z mírného kopce. Proto se budou někteří snažit rozhodnout už dřív. A to by mohla být pro Lukáše šance,“ naznačil možný vývoj Čestmír Skrbek. Neumannová je pak zvědavá zejména na souboj Cologna, Northug, kteří letos nebudou závodit jenom sami proti sobě, nýbrž i právě proti skvělému ruskému týmu. “Hledat jednoznačného favorita v mužích není jednoduché. Co se týká Lukáše, toho bych rozhodně neodepisovala ani ze skiatlonu, kde se opět díky strategii může stát cokoliv,” zdůrazňuje Neumannová.

Velkým lákadlem, i když asi nikdo nedokáže odhadnout zda i z pohledu českých barev, budou štafetové závody. “Půjde o velký boj nejméně šesti týmů, do kterého bychom při optimální formě všech našich běžců měli patřit,” myslí si Neumannová. Ale připomeňme, že naši dokáží jednou zazářit jako například na OH ve Vancouveru, stejně jako beznadějně vyhořet třeba jako při libereckém šampionátu. V lednovém závodu Světového poháru v La Clusaz se české kvarteto ve složení Magál, Bauer, Razým a Jakš zase po delší době prosadilo, vybojovalo skvělé třetí místo za Norskem a Švédskem a dalo nám fanouškům signál: když to sedne, umíme porazit (skoro) každého! Šance na medaile je rovněž v týmovém sprintu dvojic, který se jede volně. Právě tým sprint už přinesl českým barvám dvě bronzové medaile. “Pro něj i pro „velkou“ štafetu platí ovšem jedno a to samé: musí se sejít úplně všechno, aby to vyšlo případně i na medaili,“ přiznává Skrbek. Kdo nastoupí v tým sprintu, to se rozhodne nejspíš mezi trojicí Jakš, Kožíšek a Razým. Složení „velké štafety“ bude z 95 % zcela shodné s tím, které dosáhlo na bronz v lednovém závodě SP. „Tenhle závod a výsledek byly před závěrečnou přípravou na mistrovství světa velkou vzpruhou,“ přiznal i matador českého běhu na lyžích Lukáš Bauer.

Naděje jménem Matura

Neumanová pak při svém výhledu na šampionát zcela správně nezapomíná ani na skokany na lyžích, kteří se z pohledu nás Čechů letos derou do popředí pozornosti zejména díky výkonům Jana Matury. “Nechci se pasovat do role odborníka na skoky, ale Honzu znám ještě z doby, kdy jsem sama objížděla kolotoč světového poháru. Tento nenápadný sympaťák byl sice vždy součástí reprezentačního týmu, nicméně nikdy svými výsledky nevyčníval. A pak se najednou, spíš na sklonku kariéry, stane něco, co neumím popsat, ale patří to k tomuhle sportu. Prostě to najednou sedne, závodníkovi to začne skákat a nikdo ani přesně neví proč. Najednou to jde. Honza vyhrál dva závod SP v Japonsku, byl druhý a třetí na letech v Harrachově a formu, která ho řadí k širšímu okruhu favoritů, drží i v době před MS. Tak mu budeme moc držet palce, ať to nejen jemu vydrží a naši fanoušci mají ve Fiemme co oslavovat.”

Článek má tyto nálepky běžky MS Val di Fiemme 2013
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Alois Žatkuliak / 20-2-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit