Klínovec: Nenápadný šampión

Přístup Čechů k lyžování v tuzemsku prochází v posledních letech výraznou proměnou. Zatímco ještě před několika lety nebyla dovolená na našich horách ničím neobvyklým, dnes je většinou nahrazena výjezdem za hranice a česká střediska slouží jen jako rychlá pomoc v případě nutnosti ukojení akutní lyžařské touhy.
klinovec.jpg

Není to nic zvláštního. Naše hory nemohou konkurovat Alpám, nehledě na to, že mediální obraz z posledních zim jejich atraktivnosti také příliš nepřidal. Takové chování ovšem způsobuje, že většinou využíváme jen několik nejbližších středisek nebo hrstku nejlepších krkonošských a o ostatních nemáme žádný přehled - což je škoda. Vedle pětice nejznámějších areálů u nás totiž existuje ještě několik dalších, ke kterým se vyplatí nějaká ta hodinka jízdy. Odměnou za krok do neznáma mohou v takovém případě být kvalitně upravené sjezdovky, vleky bez front, ubytování přímo na sjezdovce nebo objevení drobných zajímavostí zpestřujících lyžařskou dovolenou.

Lyžařský areál Klínovec se nahází na svazích nejvyšší, stejnojmenné krušnohorské hory. První zmínky o lyžování v této oblasti pocházejí z počátku století, přičemž mezi první a druhou světovou válkou už lze hovořit takřka o lyžařském středisku. Po něm do dnešních dnů zůstaly například úseky tehdy největšího přírodního skokanského můstku včetně nájezdu, odrazového stolu i místa dopadu. Jen o několik let později vznikají na Klínovci první sjezdovky pojmenovávané dle své charakteristiky. Dámská, Pařezovka, Přemostěná či Slalomák, to jsou jen některé z těch existujících do dnešních dnů. Příjemná to změna oproti strohému označení čísly nebo nezáživným jménům známým od konkurence. Určitě největšímu úspěchu se těší jméno jediné černé trati svažující se ve velmi příjemném sklonu přesně uprostřed areálu, která nese na počest jednoho nešťastníka jméno U Zabitého. Ovšem žádný strach! Na dnešní poměry jde o černou lehkého ražení a dle našich informací se na ní již pár let nic vážného nepřihodilo.

Klínovec_vež

Celkem Klínovec nabízí šest kvalitních tratí v poměru dvou modrých, tří červených a jedné černé. O přesun lyžařů vzhůru se starají čtyři pomy, kotva a od prosince roku 2005 i trojsedačková lanovka. Příjemný výběr, ke kterému je ovšem nutné dodat slůvko «konečně!». Takto propojený Klínovec je totiž možné využívat teprve jednu sezonu. Před tím bylo na kopci sice stejně lanovek a vleků, ovšem ke sjezdování na tratích Slalomák a Turistická bylo nutné zakoupit odlišné permanentky. Nad obchodními zájmy naštěstí loni zvítězil zdravý rozum a klínovecký skipas od společnosti Skiareál Klínovec s. r. o. dnes platí na všechny vleky a lanovky operující na kopci. Konkrétně na všechny zmíněné plus stařičkou jednosedačku Jáchymov-Klínovec, pod jejímiž sloupy se na jižním svahu klikatí příjemně dlouhá červená - bohužel, vzhledem k prozatímní absenci umělého zasněžování, většinou nesjízdná. Nic podobného naštěstí nelze tvrdit o ostatních pistách mířících od vrcholu k obci Loučná pod Klínovcem. Ba naopak. Severní strana nejvyššího kopce Krušných hor patří mezi místa pravidelně vévodící tabulkám sněhového zpravodajství. Například v loňském roce se na Klínovci lyžovalo ještě v polovině dubna, kdy v celé republice fungovaly již jen další dva areály. A to byl zájem o lyžování na perfektně připravených tratích tak malý, že se majitelé rozhodli zlevnit odpolední permanentky na 0 korun, jen aby lanovky nejezdily naprázdno.


Budoucnost jako z pohádky

Vedle na naše poměry kvalitních sjezdovek je hlavním magnetem Klínovce dobrá dopravní dostupnost a možnost ubytování přímo na sjezdovkách. Absenci dálnice v této části republiky vynahrazují kvalitní obchvaty měst, díky nimž není cesta z Prahy nijak nepříjemná. Samotné středisko nabízí hned tři možnosti k parkování.

Klínovec_snowpark

U spodní stanice sedačkové lanovky pod sjezdovkou Dámská je k dispozici velké parkoviště zdarma, uprostřed kopce a na jeho vrcholku lze najít zóny placeného stání. Výběr je samozřejmě na preferencích každého lyžaře, z vlastních zkušeností můžeme doporučit velký parking pod Dámskou umožňující nejpohodlnější nástup přímo na svah. Velmi zajímavou nabídkou Klínovce jsou apartmánové domy stojící nebo rostoucí v těsné blízkosti sjezdových tratí podél silnice Boží Dar - Loučná pod Klínovcem. Ta středisko rozděluje na dvě části. Horní obtížnější a spodní mírnější. Bohužel asfaltový pás uprostřed kopce nemá jen své výhody. Pohodlí je v tomto případě kompenzováno omezenými možnostmi rozvoje Klínovce, neboť silnice překáží prodlužování sjezdovek. Mimo tratě Přemostěná, jejíž název napovídá, že vozovku překonává po betonovém nadjezdu, končí všechny sjezdovky v horní části kopce.

Ve spodních partiích nalezneme jen dětské vleky a vyhlášený snowpark, který v roce 2004 dokonce hostil MS juniorů ve snowboardingu. Palčivý problém by měl v nejbližších letech vyřešit druhý most pod zdejší zřejmě nejlepší tratí Pařezovkou umožňující protáhnout páteř střediska až pod dětský areál, kde vznikne nástupní stanice čtyřsedačkové lanovky směřující na vrchol. V dlouhodobějším horizontu se ve staveniště pravděpodobně promění celý mikroregion složený ze středisek Klínovec, Neklid a Fichtelberg, které má propojit síť vleků a lanovek ve společnou oblast. Takto vzniklý areál nabídne až sedmdesát kilometrů sjezdovek, díky nimž bude vévodit všem českým konkurentům. To je ovšem hudba dosti vzdálené budoucnosti. Zatím postačí, pokud se městu Boží Dar podaří sehnat potřebné finanční prostředky na opravu nejstarší kamenné rozhledny v Čechách a na oběd do hotelu na vrcholu Klínovce povede vedle staré trojsedačky i její moderní kolegyně.

Klínovec_infografika

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 26-11-2008
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit