Koukal jde do Jizerské 50 s respektem

Je to mistr světa a držitel bronzu ze světového šampionátu i olympijských her. Přesto obratný řečník Martin Koukal ve 33 letech přiznává respekt. V nedělní ho čeká první start na Jizerské 50, věhlasném tuzemském dálkovém běhu a začátek kariéry „laufaře“.
Kukin.jpg

Jak se cítíš před ostrou premiérou?

Aktuální formu uvidím v neděli. Před vánoci jsem závodil na Alpen cupu, pak byl trochu nechcípaný. Trénuju, už jsem zdravej, všechno je nachystaný, jen to prodat. Na Jizerce bývá hodně ošemetná „podmínka“.

Dokážeš si představit, že si na víc než dvouhodinovou trať v různých výškách vezmeš do kapsy dva vosky a v nejhorším zastavíš a přimázneš?

Do kapsy si vzít vosky můžu, a použít je nemusím. Podmínky budou jedním z rozhodujících kritérií. Jak namazat a kdo má nejlepší servis, možná to bude závod servisáků. A výkon nebude třeba absolutně dominantní. Musím se chystat psychicky, že lyže nebudou optimální po celé trati a poprat se s tím. To se budu muset učit, z toho obavu trochu mám.

Patříš mezi chytré závodníky. Prozradíš taktiku?

Je daná, díval jsem se zpětně za domácí úkol, jak to probíhalo na laufech loni. Kdo ujel, jaké skupiny nebo dvojice si to dovezly do cíle. Tady na Jizerce to byl Svärd s Andresem Auklandem, na Marcialonze Ahrlin a Svärd. Podobně to vypadalo na Vasáku. Šetřit se nedá, musíš tam bejt a jít se skupinou vepředu, naskočit do vlaku.

Laufy bývají až cyklistickou záležitostí. Domlouval jsi spolupráci i třeba se Standou Řezáčem, s nímž jsi probíral řadu věcí?

Možná je, ať v našem týmu Skinfit, tak s jinými. Záleží pak na vývoji na trati. Nebál bych se ani dohody se Standou, známe se, jsme Češi a budeme tak braní i diváky. Je lepší být ve dvou a pomoci si. Všechno se ukáže až na trati podle proměnných. Může to být pestřejší než na světových pohárech, kde máš o výkonnosti dost jasno předem. Já jsem ten, co tady musí získat zkušenosti.

koukal_sjusjoen

Cítíš odpovědnost? Jedeš do laufů na vážno, na výsledku jsi i ekonomicky mnohem závislejší.

Není to jako když jsem si jel na vejlet na Vasák, to je pravda. Nervozitu cítím. První závod v Livignu se nekonal, tým něco očekává i veřejnost. Uvědomuju si víc tlaku na mě. Třeba to bude k něčemu dobrý.

Měníš něco na materiálu? 

Nic speciálního nechystám. Jen máme v kombinéze dvě kapsy na občerstvení – dám tam vosky, nebo gely, kdybych nestihl nabrat za jízdy.

Kam sahají reálně tvoje ambice?

Stupně vítězů by byly super, do desítky standardní slušný výkon na začátek. Přes deset bych byl asi zklamaný. Pokud by nedošlo k tomu, že by se servis sekl a my skončili za druhým stromem.

Bydlíš doma v Liberci, nebo s rakouským týmem?

Tým je nachystaný, od pátku jsme společně v hotelu, vše pro tým funguje. Občerstvovače máme, Bára (Koukalův trenér a osobní servisman Jan Baranyk, pozn. red.) sehnal i dalších deset dvanáct lidí, co se budou pohybovat okolo a my je zneužijeme pro podporu.

Podpoří tě přímo u trati taky rodinka?

Táta přijede ze Žďáru, brácha (Petr. Kapitán hokejových Pardubic, pozn. red.) se podívá v televizi, večer hrajou. Ale máme děti nemocný, stěhujeme se. S ženou na mě počkají doma.

Článek má tyto nálepky sport dálkové běhy Jizerská 50
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 7-1-2012
Tomáš Nohejl
Tomáš Nohejl spolupracovník redakce
 • autor je mediálním zástupcem: Vittore Teamu a Czech Ski media teamu
 • Ve Skiareálu Lipno startuje lyžařská sezona
 • Foto-Vize se SKI magazínem
 • Poster
 • avoriaz.jpg
 • Ski_Dachstein.jpg
 • DSC_0046.jpg
 • Sobotka.jpg
 • Tour_foto.jpg
 • DSV ski TEST ve SKI magazínu
 • tour-1.jpg
 • 100_7272-1.jpg
 • Vítěz sjezdu v Lake Louise (2012) Aksel Lund Svindal.
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit