
„Ještě připomeňme bronzového Romana Koudelku ve světovém poháru v Harrachově nebo Dušana Kožíška ze SP ve Vesci. To všechno byly ze sportovního pohledu víc než skvělé výsledky a bylo je příjemné sledovat právě na domácí půdě,“ říká Lukáš Sobotka.
Prezident Svazu lyžařů České republiky tak připomněl fakt, že do České republiky od ledna do března celkem pětkrát zavítaly závody světového poháru a domácí fanoušci viděli na vlastní oči elitu lyžování: „Jsem přesvědčen, že bude nutné se zamyslet nad celkovým konceptem pořádání SP v České republice. Panuje obecná shoda na vzájemné spolupráci organizátorských teamů napříč svazem lyžařů, od čehož očekáváme snižování nákladů v důsledku synergických efektů a zvýšení rentability pořadatelství, která se v důsledku zvyšování marketingových nároků FIS snižuje na minimum. Současně předpokládáme, že uceleným programem pořádání světových pohárů na našem území budeme zvyšovat popularitu lyžování. Proto je taky nezbytně nutné poděkovat našim partnerům, bez nichž by realizace nebyla myslitelná.“
V souvislosti s finanční otázkou je nutné brát v potaz i další zřejmý fakt současné ekonomiky, globální krizi, a také aktuální situaci v českém sportu. „Právě krize českého sportu se nás dotýká spíš než ta ekonomická. Nicméně na příští období připravujeme takové finanční podmínky, abychom rozpočty nesnižovali, ale naopak zvyšovali. Pomáhají nám přitom i nadále resortní sportovní centra na Dukle a na Ministerstvu vnitra, a to dost významně,“ říká Sobotka.
Propagaci lyžování v posledních letech hodně pomáhají i mediální projekty. Svaz byl už třetím rokem hlavním partnerem televizního magazínu Bílá stopa a letos nově i vůbec první lyžařské reality show Se čtyřkou na vrchol na veřejnoprávním sportovním programu ČT4. Zájem má management svazu také o děti, kterým jsou určeny parky SnowKidz ve Špindlerově Mlýně a Harrachově. „Plánujeme prohlubovat projekt SnowKidz a počítáme s výstavbou dalších šesti snowparků včetně jednoho v Praze. Jsme dohodnuti na prohlubování velmi úspěšného projektu Se čtyřkou na vrchol, který byl letos pilotní a z pohledu sledovanosti byl pro ČT velmi úspěšný. Ohlasy lyžařů jsou taktéž velmi pozitivní,“ doplňuje Sobotka.
Už několikrát padla slova o mladé generaci. V současné době sice má Česká republika silnou lyžařskou reprezentaci, ale ta zde nebude věčně. Ačkoliv třeba Tomáš Kraus chce ve skicrossu závodit až do olympijských her v Soči, kdy mu bude čtyřicet let. Ale výjimky potvrzují pravidlo a bude nutné vychovat nové závodníky, kteří převezmou reprezentační štafetu.
„Intenzivně pracujeme na přepracování systému podpory talentované mládeže, ze kterého by měl vzejít systém "Teamy do SOCHI 2014". Ale hlavně je nutné pracovat s reálnými rozpočty určenými jak na trenérské a technické zabezpečení práce s juniory, tak na vzdělávání a výchovu trenérů včetně metodiků. Právě tady do budoucna spatřujeme nutnost zajistit kvalitní sportovně technické ředitele u jednotlivých disciplín s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi,“ dodává prezident SLČR.
Příjemnou tečku za dlouhou zimou už tradičně dělá vyhlášení výsledků Krále bílé stopy. Systém hlasování je trochu pozměněn a připravuje se i atraktivní novinka: „Slavnostní vyhlášení ankety Král bílé stopy 2011 se uskuteční 13. 5. v Praze v paláci Žofín před kamerami České televize. Vítěze jednotlivých disciplín, včetně celkového Krále, bude letos volit odborná veřejnost složená ze zástupců lyžařského svazu, dále oslovíme zástupce MŠMT, resortních sportovních center Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany, Českého olympijského výboru a samozřejmě sportovní novináře. Vedle celkového Krále letos zvolíme i lyžařského Krále sympatie na základě internetového hlasování široké veřejnosti a ve spolupráci s mediálním partnerem iDnes, na jehož portálu hlasování proběhne. Veřejnost bude mít možnost hlasovat od 14. 4. do 1. 5. 2011,“ říká generální sekretář SLČR Petr Graclík.