Lyžaři sobě: SLČR hodnotí letošní sezonu

Letošní zimní sezona je definitivně za námi a nic na tom nezmění ani zarytí skialpinisté, kteří se právě v těchto dnech vydávají do Alp, aby si užili krásného počasí a poslední zbytky sněhové pokrývky. My ostatní jsme již lyže definitivně uložili ke spánku, ofoukli prach z kol nebo začali s odemykáním řek. A stejně na tom zřejmě jsou i všichni lidé spjatí se závodním lyžováním – tedy sportovci, trenéři, servismani a další, pro něž je lyžování v zimě denním chlebem. Určitě se tedy sluší se za právě skončenou sezonou z pohledu sportovců trochu poohlédnout a zrekapitulovat ji.
Screen shot 2011-04-18 at 10.45.04.jpg Životní sezonu letos prožil sjezdař Ondřej Bank, který jako první z Čechů dokázal po Olze Charvátové-Křížové bodovat ve všech alpských disciplínách. Skvěle se na Tour de Ski i v závodech SP opět předvedl klasik Lukáš Bauer i Martin Jakš. Ve Špindlerově Mlýně na sebe upozornila také mladičká sjezdařka Kateřina Pauláthová, sedmnáctiletá Eva Samková obhájila juniorský titul mistryně světa ve snowboardcrossu a poprvé si vyzkoušela i pobyt na stupních ve SP. Světové stříbro z La Moliny přivezla další mladá snowboardistka Šárka Pančochová. Není pochyb o tom, že v České republice nastupuje do popředí nová generace, která má do závodění hodně chuti.

„Ještě připomeňme bronzového Romana Koudelku ve světovém poháru v Harrachově nebo Dušana Kožíška ze SP ve Vesci. To všechno byly ze sportovního pohledu víc než skvělé výsledky a bylo je příjemné sledovat právě na domácí půdě,“ říká Lukáš Sobotka.

Prezident Svazu lyžařů České republiky tak připomněl fakt, že do České republiky od ledna do března celkem pětkrát zavítaly závody světového poháru a domácí fanoušci viděli na vlastní oči elitu lyžování: „Jsem přesvědčen, že bude nutné se zamyslet nad celkovým konceptem pořádání SP v České republice. Panuje obecná shoda na vzájemné spolupráci organizátorských teamů napříč svazem lyžařů, od čehož očekáváme snižování nákladů v důsledku synergických efektů a zvýšení rentability pořadatelství, která se v důsledku zvyšování marketingových nároků FIS snižuje na minimum. Současně předpokládáme, že uceleným programem pořádání světových pohárů na našem území budeme zvyšovat popularitu lyžování. Proto je taky nezbytně nutné poděkovat našim partnerům, bez nichž by realizace nebyla myslitelná.“  

V souvislosti s finanční otázkou je nutné brát v potaz i další zřejmý fakt současné ekonomiky, globální krizi, a také aktuální situaci v českém sportu. „Právě krize českého sportu se nás dotýká spíš než ta ekonomická. Nicméně na příští období připravujeme takové finanční podmínky, abychom rozpočty nesnižovali, ale naopak zvyšovali. Pomáhají nám přitom i nadále resortní sportovní centra na Dukle a na Ministerstvu vnitra, a to dost významně,“ říká Sobotka.

Propagaci lyžování v posledních letech hodně pomáhají i mediální projekty. Svaz byl už třetím rokem hlavním partnerem televizního magazínu Bílá stopa a letos nově i vůbec první lyžařské reality show Se čtyřkou na vrchol na veřejnoprávním sportovním programu ČT4. Zájem má management svazu také o děti, kterým jsou určeny parky SnowKidz ve Špindlerově Mlýně a Harrachově. „Plánujeme prohlubovat projekt SnowKidz a počítáme s výstavbou dalších šesti snowparků včetně jednoho v Praze. Jsme dohodnuti na prohlubování velmi úspěšného projektu Se čtyřkou na vrchol, který byl letos pilotní a z pohledu sledovanosti byl pro ČT velmi úspěšný. Ohlasy lyžařů jsou taktéž velmi pozitivní,“ doplňuje Sobotka.    

Už několikrát padla slova o mladé generaci. V současné době sice má Česká republika silnou lyžařskou reprezentaci, ale ta zde nebude věčně. Ačkoliv třeba Tomáš Kraus chce ve skicrossu závodit až do olympijských her v Soči, kdy mu bude čtyřicet let. Ale výjimky potvrzují pravidlo a bude nutné vychovat nové závodníky, kteří převezmou reprezentační štafetu.

„Intenzivně pracujeme na přepracování systému podpory talentované mládeže, ze kterého by měl vzejít systém "Teamy do SOCHI 2014". Ale hlavně je nutné pracovat s reálnými rozpočty určenými jak na trenérské a technické zabezpečení práce s juniory, tak na vzdělávání a výchovu trenérů včetně metodiků. Právě tady do budoucna spatřujeme nutnost zajistit kvalitní sportovně technické ředitele u jednotlivých disciplín s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi,“ dodává prezident SLČR.   

Příjemnou tečku za dlouhou zimou už tradičně dělá vyhlášení výsledků Krále bílé stopy. Systém hlasování je trochu pozměněn a připravuje se i atraktivní novinka: „Slavnostní vyhlášení ankety Král bílé stopy 2011 se uskuteční 13. 5. v Praze v paláci Žofín před kamerami České televize. Vítěze jednotlivých disciplín, včetně celkového Krále, bude letos volit odborná veřejnost složená ze zástupců lyžařského svazu, dále oslovíme zástupce MŠMT, resortních sportovních center Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany, Českého olympijského výboru a samozřejmě sportovní novináře. Vedle celkového Krále letos zvolíme i lyžařského Krále sympatie na základě internetového hlasování široké veřejnosti a ve spolupráci s mediálním partnerem iDnes, na jehož portálu hlasování proběhne. Veřejnost bude mít možnost hlasovat od 14. 4. do 1. 5. 2011,“ říká generální sekretář SLČR Petr Graclík.
Článek má tyto nálepky sport
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 18-4-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit