Mrňata na běžkách: Důležité není mluvit, ale lyžovat

Dostal váš potomek, k jeho velké radosti, pod stromeček onen úžasný kočár, který za sebe můžete zapřáhnout na lyžích a splnit své tréninkové i mateřské povinnosti najednou? Že je na lyže ještě moc malý, a tak jste to vyřešili takto? Nemáme námitek, ale zkuste to už i s lyžemi. Začít lze dřív, než si myslíte.
Kdy začít učit děti lyžovat? Co nejdřív!

„Čím dříve, tím lépe,“ řekne vám pravděpodobně každý, kdo se zabývá lyžařskou výukou u dětí. Lyžování jako koordinačně a fyzicky velmi náročný a kinesteticky citlivý sport vyžaduje mnoho hodin strávených výukou a tréninkem před tím, než se promění z nuceného programu servírovaného rodiči v oblíbenou zábavu a později třeba až vášeň a posedlost. Doporučování ideální dětské výbavy je oblíbeným tématem různých PR agentur reflektujících skutečnost, že cokoliv dětského v titulku okamžitě atakuje pozornost nemalé skupiny čtenářů a hlavně čtenářek. Ač však tipů na vhodnou lyžařskou výbavu pro děti můžete v různých magazínech a na internetu najít bezpočet, radu, jaké lyže koupit v úplných začátcích, v kolika letech děti poprvé postavit na lyže a jak se posunout až k opravdovým lyžím, mnoho není. I proto, že na trhu existuje v podstatě jen pár výrobců a výrobků, jež cílí na skupinu těch úplně nejmenších. Takže, kdo by to platil?  

Univerzální věk, kdy by dítě mělo poprvé stát na lyžích, neexistuje. Pokud vaše ratolest jeví o lyže zájem, nebo spíš, pokud jste schopni ho v ní rafinovanými kroky vyvolat, pak je ten ideální čas začít. Z čistě tělesného vývoje dítěte můžete s lyžováním začít v okamžiku, kdy budoucí král či královna bílých svahů zvládá ujít víc než pár desítek metrů bez pomoci dospělých. Věčně rozebírané téma, zda začínat s běžkami, či sjezdovkami, můžeme v tomto úplně útlém věku ponechat stranou. Dítě umí chodit jen pár měsíců a rozhodně nezvládne koordinaci potřebnou ke zvládnutí lyží s upnutou patou. Cílem je seznámit začínajícího lyžaře s tím, že sníh klouže a že je možné to využít k zábavě. Ač s námi jistě mnoho z vás nebude souhlasit, pro tyto první měsíce na sněhu (je-li dítko opravdu ve věku mezi jedním a dvěma lety) jsou tzv. kluzky ideální volbou. Nesmíte zatím samozřejmě uplatňovat svou touhu malého lyžaře cokoliv učit, bačkoráky neslouží k ničemu jinému než k seznámení se se sněhem a jako odrazový můstek do další sezony, v níž už můžete postoupit k opravdovým lyžím a hlavně speciálním botám. 

V poměru cena/výkon vede Sporten

Zajímavé je, že ač výbavě pro lyžaře, řekněme od čtyř do deseti let věku, věnují výrobci lyžařského equipmentu stejnou dávku pozornosti jako nám dospělým, ti nejmenší mají výběr o poznání skromnější. Základní plastové kluzky můžete sice sehnat v kdejakém supermarketu za cenu okolo pěti set korun, ale ty nejsou, ani pro první krůčky, právě nejvhodnější. Většinou fórové vázání nezvládá udržet nohu v potřebné pozici, lehký plast svojí funkcí nepřipomíná chování lyží ani náhodou a i absence protismyku je u dítek zcela nevhodná. Pořádné bačkoráky, které se není třeba zdráhat doporučit, dělal do loňské sezony, pokud je nám známo, pouze Madshus (Snow Pup Skis) a americký Lucky Bums, aby letos jejich řady rozšířil také tuzemský Sporten. 

A nutno přiznat, že novoměstští se rozhodli tuto zdánlivou mezeru na trhu zaplnit s patřičnou důkladností, když pro nejmenší před letošní sezonou představili hned dvojici modelů. Obě s klasickou dřevěnou konstrukcí, protismykem a v atraktivním dětském designu, který může být, zejména u modelu pro ty vůbec nejmenší, rozhodující. Kluzky Sporten First Step jsou stabilní, krátké, měkké a ovladatelné lyže, které díky lisovanému protismyku, v kombinaci s flexí, brání nekontrolovanému pohybu, nepříjemnému prokluzování a zbytečným pádům. Druhé Second Step již reflektují fakt, že dítě na lyžích někdy stálo, že ví, co od nich očekávat, a potřebuje měkkou poddajnou konstrukci, maximálně tolerantní k počátečním chybám i neznalostem mazací alchymie. Dlouhá nowax zóna u nich usnadňuje odraz a zároveň výrazně omezuje prokluzování lyže. Jejím ručním zbroušením lze navíc snadno přizpůsobit mazací komoru změně váhy a zlepšujícím se schopnostem malého běžkaře. Oba modely nabízí Sporten v ceně do 1000 Kč, tedy za skoro polovinu ceny své konkurence. Nezdráháme se doporučit.  

Článek má tyto nálepky běžky výuka lyžařská poradna
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Komerční prezentace / 28-1-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit