Silný vítr přivál nového šampiona

Extrémně tvrdá černá sjezdovka ve Špindlerově Mlýně a výborně připravené golfové hřiště na Kunětické hoře, ze kterého vítr vytvořil partii hratelnou jen pro velmi dobře připravené lyžaře-golfisty. Takový byl již třetí ročník závodu spojujícího dva zdánlivě protichůdné, ale přitom ideálně se doplňující sporty – RWE Ski & Golf Czech Championship 2011.

Náročné podmínky a drobné změny v lyžařské části závodu se podepsaly i na celkovém pořadí, které letos poprvé neovládl dvojnásobný vítěz závodu Jiří Janda, ani největší favorité z řad lyžařů-profesionálů Tomáš Kraus nebo Boris Zakouřil. S pohodlným náskokem téměř tří ran si účast na mistrovství světa Ski & Golf v rakouském Zell am See odnesl golfový profesionál a bývalý lyžař Petr Kabát.

Vyzkoušet si během dvou dnů závodění na černé špindlerovské pistě i kvalitu svého golfového umění po zimní přestávce představuje výzvu, o kterou je v České republice stále větší a větší zájem. “Pro letošní rok jsme se rozhodli počet startujících omezit na čísle 136, přičemž si troufnu tvrdit, že bychom bez větších problémů naplnili i dva takovéto závody,” objasňuje atraktivitu tuzemského lyžařsko-golfového klání organizátor závodu Ladislav Bien z agentury Czech Golf Production. Navíc již před startem pátečního slalomu bylo jasné, že letošní vítěz se nebude muset vyrovnat pouze s rekordním počtem soupeřů, ale i s výjimečně silou konkurencí. Vždyť na startu se objevili takoví lyžaři jako Tomáš Kraus, Boris Zakouřil nebo bývalý československý reprezentant Marián Bíreš. O kvalitě golfové části svědčí nejlépe to, že ze 136 startujících se 99 hráčů mohlo chlubit handicapem pod 18 a 34 hráčů dokonce singl handicapem.

První slalomová část závodu byla, na rozdíl oproti dvěma předchozím ročníkům, postavena ve spodní části špindlerovského velkého hanku a zdárné projetí trati tedy znamenalo absolvování téměř poloviny závodu, který zde v březnu absolvovaly nejlepší světové slalomářky. Důvodem byla snaha o prodloužení slalomu tak, aby se ti nejlepší pohybovali okolo hranice 36 vteřin, což po vynásobení dvěma odpovídá paru hřiště na Kunětické hoře. To se povedlo téměř dokonale. Vítěz lyžařské části Tomáš Kraus se sice mohl chlubit časem 33,65, což znamenalo pět ran pod par hřiště, třetí Vlastimil Štefl s časem 36,2 ale již byl přesně na kótě a ostatní “k radosti pořadatelů” ztráceli. Velké rozdíly mezi závodníky je nutné hledat jednak v náročnosti sjezdovky a pak zejména v těžkých podmínkách absolutně ztvrdlé tratě. To vyhovovalo především lyžařským profesionálům. Velmi zajímavé po prvním dni bylo umístění největšího favorita závodu, dvojnásobného vítěze Jiřího Jandy, který s časem 43,45 obsadil až osmnácté místo ve své kategorii.

Větrná hůrka pod Kuňkou

Již při příjezdu závodníků na Kunětickou horu bylo jasné, že body získané ve slalomu nemusí nutně znamenat umístění na stupních vítězů. Golfová část totiž nechtěla své lyžařské polovině nechat nic dlužna a silný vítr dával tušit, že druhý hrací den s pořadím ještě notně zamíchá. Profesionál Janda se dokonce nechal slyšel, že za normálních okolností by svoji ztrátu na nejlepší považoval za nesmazatelnou, ale vítr mu může hodně pomoci. Nebál se přitom ani prozradit část ze své taktiky. “Staré skotské přísloví prý říká: fouká-li vítr, držte se pod ním!” Jak doslova umí Janda splnit své plány se bylo možné přesvědčit jen o několik hodin později, kdy se k rozhodčím dostaly výsledky turnaje. Byl to právě zkušený matador a dvojnásobný vítěz, který zvládl hřiště pod Kunětickou horou nejlépe a spolu s Davidem Zelinkou se jako jediný dokázal dostat pod osmdesát ran. Famózní Jandův výkon znamenal, že z osmnáctého místa po lyžařské části se vyšvihl do čela své kategorie MID a v celkovém pořadí obsadil pátou příčku. Nestačil jen na čtveřici soupeřů z hlavní kategorie, kteří k výborným umístěním v golfu přidali rovněž skvělé výsledky v lyžařské části. Suverénem závodu se stal jednatřicetiletý golfový profesionál a bývalý lyžař Petr Kabát, jenž k šestému místu ve slalomu přidal perfektních 81 ran v golfové části a zvítězil s náskokem téměř tří bodů nad Janem Schovánkem juniorem. Třetí příčku obsadil Vlastimil Štefl. Mezi ženami trumfovala Karin Kotková.

Více o RWE Ski & Golf Czech Championship se dočtete v dubnovém čísle SKI(y) magazínu.