Na Javorníku u Liberce vyrostla nová sjezdovka

Nový areál pro lyžaře a snowboardisty, ale také cyklokrosaře a vozíčkáře, naplánovala obec Jeřmanice už před osmi lety. Zprovozněn měl být už loni, ale výstavba se zbrzdila. Současný stav ovšem naznačuje, že letos už se lanovka na Javorník konečně opravdu rozjede.
3115888686_a15493f4c6_b.jpg
Sportovní areál stojí na strategickém místě, je jen několik málo kilometrů od Liberce, hned vedle dálnice na Prahu. Sjezdovka má sloužit především rodinám s dětmi a začátečníkům, svah je tady mírný a poměrně široký, nabídne ovšem i koutek pro adrenalinové vyžití. Na vrchol vyveze lyžaře 800metrová čtyřsedačková lanovka, pro malé účastníky lyžařského provozu bude k dispozici 70metrový dětský vlek. Kromě sjezdovky vyrůstá na zelené louce mezi obcemi Jeřmanice a Dlouhý most také infocentrum, půjčovna sportovního vybavení, hotel, replika legendární restaurace Obří sud, která vyhořela v roce 1974, nebo velké parkoviště pro návštěvníky, kam se má vejít 180 osobních aut a 2 autobusy. 

Areál bude unikátní v jednom velmi pozitivním směru, bude totiž bezbariérový. „Lanovku pro letní provoz vybavíme speciálním vozem pro vozíčkáře, který mají pouze na jednom místě ve Švýcarsku. Umožní převoz imobilních lidí bez toho, aby museli slézat ze svého vozíku,“ řekl pro libereckou MF Dnes technický ředitel areálu Jan Petrásek. Kromě zimního skiparku tedy poslouží milovníkům dobrodružství také letní bikepark, který nabídne krosové tratě. A na své si v létě přijdou dokonce i lyžaři, protože sjezdovka nabídne také možnost travního lyžování. 

O dvou stranách jedné mince

Javornik_2Místní obyvatelé se rozdělují klasicky na dva tábory – pro sjezdovku a proti sjezdovce. Ve většině jsou její odpůrci. „Když už chtěly Jeřmanice něco stavět, měly udělat především vodovod. My z místních domů o něj žádáme rok co rok. Marně. Dál musíme brát vodu ze studny nebo z potoka. Navíc se domnívám, že naše louka je na stavbu tak velkého projektu malá, existuje mnoho vhodnějších terénů,“ vyslovil svůj názor Richard Janko, obyvatel Jeřmanic, absolvent sportovní školy. Podobný postoj potvrdilo SKI magazínu i několik dalších lidí, kteří se obávají, že se z jejich malebné vísky stane hlučné centrum plné turistů a chaosu. Kdo naopak výstavbu sjezdovky vítá, jsou místní děti. 

Za plánem vybudovat na Javorníku centrum pro lyžaře stojí spolu se soukromými investory také obec Jeřmanice, pod kterou sjezdovka spadá. „Na výstavbě areálu máme 27% podíl. Vybudovat u nás sjezdovku bylo už dlouho naším záměrem,“ řekl starosta Jeřmanic Karel Černý. Obec si od ski areálu slibuje zvýšení povědomí o doposud neznámé malé obci a očekává velký nárůst turistů. „Těšíme se na lyžaře, kteří k nám zavítají, od výstavby si slibujeme zvýšení turismu a do budoucna v souvislosti s provozem sjezdovky očekáváme zisky,“ doplnil starosta. 

Po negativních zkušenostech s pořádáním Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 se Liberečtí ptají, zda kvůli výstavbě lyžařského areálu nedochází k narušení krajinného rázu okolí. Podle odborníků z oblasti životního prostředí se ale skandál z minula prý opakovat nebude. Výstavba je tentokrát v pořádku a přírodu neohrozí. „Z hlediska životního prostředí je projekt na Javorníku v pořádku. Není tu žádná chráněná oblast, stavělo se na louce, nebylo tedy potřeba vykácet žádné stromy, příroda tak neutrpěla. Jediný větší zásah je velké parkoviště. Velká zpevněná plocha přírodě škodí, povrch zabraňuje vsaku vody, ta se pak vsakuje tam, kde nemá a to může být problém. Parkoviště velkých rozměrů se ale dnes staví zkrátka běžně. Celkově vzato je projekt v pořádku,“ vysvětlil Martin Jančík, odborník v oblasti inženýrství životního prostředí. Celkový rozpočet pro výstavbu areálu činil dvě stě milionů korun, více než polovinu peněz hradí Evropská unie.

Foto: Skistar Trysil a archiv redakce

Článek má tyto nálepky česko cestování
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Šárka Škapíková / 30-11-2010
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit