Sobotka: Vesec nám závidí celý svět

Spory mezi závodníky a vedením Svazu lyžařů ČR zaměstnávali novináře po celé léto. Ostatně jako každý rok. Tentokrát byli nejvíce slyšet běžci na lyžích. Jak na tyto problémy nahlíží předseda SLČR Lukáš Sobotka? A bude v zimě, potažmo příští rok, klidněji?
Sobotka.jpg

Jak se dařilo svazu přes léto, po jedné z nejúspěšnějších sezon historie?


Svaz lyžařů začal přípravu na nadcházející sezonu prakticky bezprostředně poté, co skončila ta uplynulá, tedy v květnu. Prvním spíše politickým úspěchem bylo potvrzení významného postavení českého lyžování v rámci světové lyžařské federace FIS, když se po dlouhé práci v předsednictvu FIS rozhodl ukončit své působení náš zástupce Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. Na návrh Svazu lyžařů České republiky byl zvolen další významný funkcionář, předseda dozorčí rady SLČR, pan Roman Kumpošt. Následovalo každoroční "schůzování", které podle mého názoru potvrdilo dobrý a pracovitý tým, který povede svaz lyžařů k další,  doufejme, stejně úspěšné olympiádě v Soči.

Projevily se úspěchy i finančně ve větším zájmu partnerů?


Jsem přesvědčen, že se povedlo přitáhnout více partnerů. Ti neměli vždy patřičnou důvěru k trendu, kterému se v posledních letech snažíme blížit. Zájem partnerů se ale zvýšil a jejich finanční podpora nám v budoucnu umožní lépe připravit mladé talentované sportovce. Jistě nelze říci, že bychom byli úplně spokojeni s tím, jak se nám daří finanční partnery zapojovat do jednotlivých projektů - ty se totiž rozbíhají v době finanční krize a ne zcela podle našeho plánu. Nicméně jsme přesvědčeni, že nastolený trend je zdravý a v budoucnosti přinese kýžené ovoce.

Ke změnám došlo i ve vedení ČSTV. Většina svazů si stěžuje, jak jsou na tom z této strany lyžaři?


Troufám si říci, že pro svaz lyžařů není finanční stav ČSTV tím klíčovým, co by mohlo zásadně ohrozit financování přípravy státní sportovní reprezentace. Pochopitelně se snažíme nadále konstruktivně jednat s novým vedením ČSTV, které je připraveno pro sportovní prostředí -obecně- zajistit průhlednější financování a zejména efektivnější řízení některých subjektů při správě majetku. Jsme akcionáři některých lyžařských areálů, které se ve spolupráci s ČSTV snažíme udržet na špičkové úrovni tak, aby sloužily nejen aktivním lyžařům a členům svazu lyžařů při pořádání soutěží všech možných úrovní. Ale aby tyto společnosti byly také konkurenceschopné na stále se rozvíjejícím trhu.

Svaz trápila causa "Běžci", jak se podařila vyřešit? Jste spokojen, nebo to mohlo dopadnout lépe?


Přiznám se, že jednání některých reprezentantů odborného sportovního úseku běhu mě osobně překvapila. Zejména s ohledem na množství finanční a jiné podpory, kterou ze strany svazu lyžařů dostali. Možná je to způsobeno neinformovaností některých aktérů, kteří si ne zcela uvědomují klíčové postavení Svazu lyžařů České republiky v rámci přípravy státní sportovní reprezentace. Obávám se, že mnohdy dochází k dezinformacím, které jsou způsobeny špatným přenosem informací přes některé složky v rámci přípravy státní sportovní reprezentace mimo svaz lyžařů. Kauza "běžci" byla pro mě osobně varováním, abych si uvědomil, že dobrý skutek může být po zásluze potrestán, poněvadž odborný sportovní úsek běhu měl z naší strany nadstandardní přístup.

Přes léto se vždy řeší i repre smlouvy s "hvězdami", bylo to letos snažší než dřív, nebo složitější?


Myslím, že to bylo obvyklé. Některé, jak říkáte "hvězdy", si uvědomily, že máme společný zájem, a tím je rozvoj lyžování. A pokud budeme postupovat v klidném konsenzu, bude to výhodné pro všechny. Nemůžeme však připustit, aby se rozvoj lyžování stal rukojmím rozmaru několika byť velmi úspěšných jednotlivců. Mnohé zahraniční zkušenosti jsou nám příkladem a ztráta energie a času je nevýhodná pro všechny.

Jak se daří přesvědčovat úseky ke spolupráci pod silnější svazovou hlavičkou?


Já osobně jsem přesvědčen, že mnoho věcí se posunulo správným směrem. Díky jisté stabilitě ve svazu lyžařů a zapojení úseků svazu Panorama_vesecdo kontextu rozvoje celosvětového lyžování, zejména pak při pořádání světových pohárů FIS, si mnozí funkcionáři uvědomují, že lyžování svádí velký boj o svoji existenci. Vícekolejnost pak způsobuje oslabení, kterého využívají ostatní "hráči" na pomyslném sportovním trhu. Také se domnívám, že prostřednictvím smysluplných projektů jako je např. zapojení se do světového projektu "Bring
children to the snow", mnozí vidí pozitivní dopady do veřejného mínění. Pochopení faktu, že Svaz lyžařů České republiky je spolek, který má více než stoletou historii, je základem pro hlubší spolupráci pod touto hlavičkou. Jsem přesvědčen, že již není diskuze o tom, zda-li silnější spolupráce pod svazovou hlavičkou, ale diskuze, jak takovou spolupráci více rozvíjet.

Stále se řeší dluhy MS v Liberci. Jak by mohl svaz přispět k dalšímu vylepšení image šampionátu a vyrovnání se s částí odpovědností?


Nevím, zda lze ještě řešit image šampionátu. Spíše je potřeba se z některých věcí poučit a nedopustit, aby docházelo k excesům, ke kterým v průběhu příprav došlo. Samotná organizace soutěží mistrovství světa je ve světě hodnocena opravdu velmi pozitivně a co do kvality pořádání přelomově. Pokud jde o odpovědnost Svazu lyžařů České republiky, jsem přesvědčen, že jsme do pořádání dali kvalitní lidský potenciál se zkušenostmi, které ukázaly, že pořádat velké soutěže tady v Česku umíme. Pokud došlo ke ztrátám, způsobeným zaviněnými okolnostmi, pak by se na jejich krytí měli podílet ti, kteří je skutečně způsobili. Problém odpovědnosti je poměrně složitá věc, která bude nepochybně i v budoucnu předmětem diskuze, které se Svaz lyžařů rád zúčastní. Jsem ale přesvědčen, že naše role a úloha garanta sportovní kvality pořádání soutěží na mistrovství světa byla splněna nad očekávání dobře.

V zimě bude v Česku včetně Jizerské 50 pět světových pohárů, co od nich očekáváte?


Očekávám další prohloubení spolupráce se světovou lyžařskou federací FIS. Očekávám další nové zkušenosti organizátorů, lidí, kteří mají zájem o rozvoj lyžování. Jedině kontaktem s okolním lyžařským světem jsme totiž schopni konkurovat a vstřebávat nové trendy ve sportovním lyžařském prostředí. Pochopitelně je to velká příležitost přivést mladé talenty k lyžování, ukázat jim světovou špičku v daném sportu. Je to dobrá příležitost pro naše reprezentanty - mohou v domácím prostředí svým fanouškům ukázat, co v nich je. Každý chce doma využít prostředí, které zná, a může tak využít takovou výhodu. Chceme také našim mladým lyžařům ukázat jejich "hrdiny", se kterými by se jinak těžko potkávali. Těch očekávání je nepochybně více.


Problematický může být lednový světový pohár ve sprintech v  Liberci - věříte, že se podaří přesvědčit lidi, aby se přišli podívat na novou éru lyžařských závodů v Liberci, nebo se spíš obáváte jejich bojkotu?


Věřím, že pokud má někdo lyžařské srdce, přijde podpořit světovou elitu běžeckého lyžování, nebo podpoří naše reprezentanty. Možná jsem naivní, ale fanoušek je přece ten, kdo jde podpořit svého "favorita". Pokud by chtěl někdo bojkotovat pořádání světového poháru tím, že nepřijde, tak ať nechodí. Ale areál ve Vesci je prostě moderní, kvalitní sportoviště, které nám závidí celý svět a nevidím důvod, proč nepřijít podpořit své oblíbené běžce. Pro mě jde na prvním místě o sportovní zážitek a setkání nadšených lidí podobného vyznání.

Článek má tyto nálepky běžky lidé
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 10-10-2010
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit