Alta Badia

Údolí Alta Badia si lehce zamilujete. Domovina Ladinů, nejstarší retorománské populace v širokém okolí, vás může zaujmout půvabnými historickými tradicemi, specifickým jazykem, lyžaře však bezpochyby osloví především skvělými podmínkami pro zimní sporty.
alta_badia_03-1.jpg

Už v polovině 18. století začali obyvatelé žijící na samém úpatí masivu Sella dobývat skalnaté vrcholy v bezprostředním okolí svých bydlišť. Netrvalo dlouho a už touto atraktivní krajinou prováděli zvídavé turisty. Především pro jejich pohodlí pak v roce 1938 vyrostla z vesnice Corvara první lanovka na Col Alto, již o devět let později nahradila vůbec první sedačková lanovka v Itálii. Tím dostal turistický ruch v Alta Badii definitivně zelenou.

Přirozeným střediskem lyžařské oblasti Alta Badia se stala Corvara - vesnice usazená na širokém prostranství pod masivem Sassongher. Corvara je největší z vesnic v údolí a je také velmi strategicky položená. Silnice z ní vede na tři strany - na Passo Gardena (vstup do neméně slavného údolí Val Gardena), na Passo Campolongo (směr Arraba) a pak také na vzdálenější Kronplatz (směr Bruneck). Díky napojení Alta Badie na systém propojující střediska spadající pod Dolomity Superski ale můžete jak do Val Gardeny, tak do oblasti Arraby dojet na lyžích. Pokud po tom budete toužit. Dá se totiž předpokládat, že samotná Alta Badia by vám minimálně na pár dní měla vystačit.

San Cassiano a La Villa

Lyžařská oblast Alta Badia dohromady zahrnuje 130 km sjezdovek a třiapadesát lanovek a vleků. Má v podstatě tři nástupní místa - Corvara/Colfosco, La Villa a San Cassiano. Využijete-li ubytovacích kapacit v posledně jmenované vesnici, napojení na lyžařské svahy pro vás bude velmi jednoduché. Kabinovou lanovkou se vyvezte na Piz Sorega, z něhož se vám otvírá nepřeberné množství většinou mírných tratí. S dětmi a méně zkušenými lyžaři tu budete jako doma. Piz Sorrega si dobře zapamatujte také v případě, že se budete chtít do San Cassiana vracet na lyžích. Z výšky 2000 m n. m. vede až na kraj vesnice (1537 m n. m.) moc hezká červená, ale také mírnější a delší modrá sjezdovka.

Poněkud z jiného soudku jsou tratě vedoucí z vrcholu La Ila. Černá Gran Risa, na níž muži jezdí jeden z obřích slalomů Světového poháru, je «střižena» velmi jednoduše - z 2077 metrů vysokého vrcholu vede pod kabinovou lanovkou rovně dolů až na okraj vesnice La Villa a je tím pádem dostatečně prudká i přehledná. Zkrátka pro svěťák jako dělaná. Červená trať je pochopitelně o něco mírnější, za to však delší. Z La Villa se dá také vyjet na dvě červené sjezdovky na protějším svahu, sjet do sousední vesničky Pedraces a dvěma sedačkovými lanovkami se dopravit na poněkud stranou ležící Santa Croce (2045 m n. m.). Nazpět se ale dostanete pouze stejnou cestou v opačném směru, tedy přes Pedraces a La Villa. Celý terén rozprostírající se za dvoutisícovými kopci Sorega a La Ila směrem k protějšímu skalnímu masivu Sella se dá charakterizovat jako jednoduchý, nabízející většinou mírné tratě. Svahy vedoucí k San Cassianu a La Villa jsou pak o poznání náročnější.

Corvara a Colfosco

Náročnější a zkušenější lyžaři budou spokojeni zejména na sjezdovkách bezprostředně dosažitelných z vesnic Corvara a Colfosco.Alta Badia, Kostel Pod skalnatým masivem Gruppo Sella sice nevede zdaleka tolik sjezdovek jako na protějších - mírnějších svazích, ale zase vás tu určitě nebudou nudit zdlouhavé rovinky. Najdete tu také náš tip na nejlepší sjezdovku oblasti Alta Badia. Z Corvary vyjeďte kabinkou Boé a výšku následně naberte ještě navazující sedačkovou lanovkou Vallon. Od její horní stanice, ležící ve výšce 2530 m n. m., se sice nabízí pouze jediná varianta sjíždění, ale stojí za to. Vršek je plnohodnotná černá, jež se u spodní stanice sedačky rozdvojuje na dvě červené tratě. Dáte-li se doleva, dojedete zpět na začátek kabiny Boé. Svah je to hezký, dost dlouhý, ale ještě lepší je podle našeho názoru varianta, kdy se dáte pod černou sjezdovkou doprava. Červená končící u silnice na Passo Campolongo je prostě parádní! Z vesnice Colfosco, ležící hned vedle Corvary, se dá vyjet kabinkou na opačnou stranu údolí, kde vás kromě krásného výhledu na skály Gruppo Sella může zaujmout ještě dlouhá a hezky široká červená a několik modrých sjezdovek.

Večery kulinářské

Hledáte-li povyražení také ve večerních hodinách, nejlepší je zajet do Corvary. Z okolních vesnic je největší, a tak tu najdete nejvíce barů, hospůdek a nakonec i nějakou tu diskotéku. Nutno ovšem říci, že Alta Badia rozhodně není vyhledávána milovníky divokých večírků a nekonečných party. Na správné adrese jsou tu ale ti, kdo čas svého oddechu rádi spojí s ochutnávkou kvalitní kuchyně. Na některých adresách údolí Alta Badia už můžete být přímými svědky skutečného kulinářského umění, vždyť mnoho z nich se pravidelně objevuje v průvodcích po nejvyhlášenějších italských restaurantech. Ke skvělému jídlu jistě patří i sklenka dobrého pití, ale věřte, že většina těch, kdo zamíří na dovolenou do Alta Badie, už zbytek noci prožívá v důstojném poklidu.


Alta Badia, Sella Alta Badia nabízí nepřeberné množství skvělého lyžování především středně pokročilým lyžařům, své si tu ale určitě najdou i nároční sportovci. Všichni dohromady pak ocení opravdu vynikající návaznost přepravních zařízení včetně přibližovacích vleků a lanovek. Hlavně do těchto «drobností» se v poslední době hodně investovalo, ale zapomínáno tu není ani na vás, kdo k hezkému lyžařskému zážitku žádné lanovky nepotřebujete. Zhruba tři kilometry od San Cassiana směrem na Passo Falzarego najdete perfektně vybavené Crosscountry centrum nabízející 20 km upravovaných běžeckých tratí na klasiku i bruslení (4 km uměle zasněžovány), půjčovnu, běžeckou školu, ale také šatnu, servis room a po celý den otevřenou restauraci.

Článek má tyto nálepky cestování itálie lyžařská střediska
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 11-1-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • Bode Miller tak, jak ho známe. Na hraně!
 • SKI magazín – leden 2016
 • zah-1-1.jpg
 • Hromadné foto na RWE KSN Cupu: bez něj by to nešlo!
 • Hannah.jpg
 • Kids Cup na Klínovci to jsou tři závody pro děti ve věku od 3 do 15 let
 • leden_13_298_361.png
 • Logo SkiPark Chuchle
 • Začátek cesty na Filipovu Huť to chce podniknout s běžkama v rukách
 • _RAF3842.jpg
 • Vložky Volcano HEAT s baterií Sidas PRO V2
 • Fanoušci při SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit