Český Skitest 2014: Největší testovací akce pro české lyžaře

Už popáté se na jaře na ledovci v údolí Pitztal uskuteční Český Skitest, největší testovací akce pro českou lyžařskou veřejnost. Pod taktovkou společnosti Outdoor Development a díky partnerství většiny známých značek sjezdových lyží na konci dubna jistě opět zažijeme pár opravdu podařených lyžařských dnů.
1.jpg

Zajezdit si na rozdílných typech lyží, vyzkoušet lyže různých značek, udělat si přehled a vlastní názor na současné lyžařské vybavení a následně se třeba i rozhodnout pro nákup toho, co mi opravdu nejvíce vyhovuje. Večer si o všem popovídat, možná se dozvědět něco o novinkách pro příští zimu, o servisu lyží nebo tuningu lyžařských bot a další den si hned zrána třeba vyzkoušet jízdu v brankách. Tak nějak by podle mnoha z nás mohl znít stručný popis ideálně strávených dní na horách a přesně tak vypadá program, který svým návštěvníků nabízí Český Skitest. A protože na podmínkách ve smyslu počasí a kvality sněhu bychom se asi nikdy úplně všichni neshodli, bylo v polovině loňského dubna na Pitztalu od všeho trochu – nejdřív sněžení a potom sluníčko. Čerstvě napadaný sníh a sytě modrá obloha tedy nepřály snad jenom těm, co si chtěli vyzkoušet závodní lyže. "Přivezli jsem také závodní lyže a přestože jsou určené primárně závodníkům, mohou si je na Českém Skitestu vyzkoušet i zájemci z řad veřejnosti. To je docela unikátní nabídka," říká Petr Vališ ze společnosti Outdoor Development. A nutno dodat, že zájem o zkoušení závodních lyží nebyl právě malý.

Profi tým a veřejnost

Český Skitest je unikátní v tom, že odpovídá hned dvěma různým pohledům na testování lyží. Přitom oba dva jsou pro lyžařskou veřejnost zajímavé.

V podstatě je třeba vždy odlišovat testování, při němž si lyže zkouší lyžaři z řad veřejnosti, a test, při němž na lyžích jezdí přizvaní testéři, kteří na testované lyže následně píšou posudky. Z nich se pak zpracují výstupy, na základě kterých si veřejnost o vlastnostech lyží může udělat docela dobrý obrázek. Na Českém Skitestu fungují oba přístupy odděleně, přitom ale paralelně vedle sebe. "Účast na Skitestu si můžete jednoduše zaplatit a pak je to pro vás vlastně dovolená s tím, že si na svahu každý den můžete vyzkoušet velké množství lyží pro příští zimu. V ceně je navíc ještě výuka lyžování nebo coaching v brankách, pokud o to máte zájem. A také večerní program sestavený převážně z prezentací dalšího lyžařského vybavení," říká Petr Vališ. Podklady pro test, jehož výsledky jsou v průběhu zimy publikovány na internetových stránkách, jsou ale získávány pouze od členů Profi týmu. Těmi jsou jednak mladí čeští závodníci, dále lyžařští instruktoři a trenéři a také několik testérů z řad veřejnosti. Všichni vyplňují testkarty, na kterých jsou v případě každé lyže dotazováni například na snadnost zahájení oblouku, dynamiku ve výjezdu z oblouku nebo stabilitu lyže v rychlosti.

- Informace o letošním Czech Skitestu hledejte na www.ceskyskitest.cz


Rozhovor: Jiří Matějů, majitel lyžařské školy Happy Hill Sochor

Opakovaně se Českého Skitestu účastní také majitel lyžařské školy Happy Hill Sochor Jiří Matějů. Možnost otestovat si nové lyže vítá třeba i s ohledem na svoje aktivity spojené se vzděláváním lyžařských instruktorů. "Testuju rád a taky sleduju výsledky ostatních ski testů. Kromě Czech Skitestu sleduju výsledky World Skitestu, SKI SuperTestu a dalších menších testů, které pořádají například sportovní obchodní řetězce. Informovanost z této oblasti patří k mojí práci a poznatky využívám jak na kurzech pro budoucí instruktory, tak ve vlastní lyžařské škole a v obchodě," říká člen Profi týmu testérů Jiří Matějů.

SKI: Jak moc mohou takové testy pomoci veřejnosti s nákupem lyží?

JM: Pomůžou hodně. S nákupem lyží je to jako s nákupem jiných drahých věcí, které si obvykle nekupujeme na měsíc. Pokud si zájemce může lyže vyzkoušet, ví co ho čeká a na co  se oprávněně může těšit. Každý se jinak cítí na lyžích různých vlastností a designu. Důležité je mít při lyžování pohodu, užít si ten lyžařský čas a na lyžích, které ti nesedí, to prostě nejde.

SKI: Jak by měl člověk postupovat, když si lyže sám testuje? Na co se při výběru zaměřit, jakým způsobem testovat, jak dlouho...?

JM: Měl by se zamyslet na kategorií, ze které si bude lyže vybírat a později kupovat. S tím souvisí pojmenování terénů a typů oblouků, které jsou pro lyžaře nejčastější. A samozřejmě vyspělost lyžaře. Tyto faktory jsou nejdůležitější. Pak doporučuji vybrat z daného testu alespoň pět různých značek lyží, čím více tím lépe, a na nich si zalyžovat. Optimální je to za stálých podmínek na sjezdovce, která nabízí alespoň dva různé sklony svahu. I když ideální podmínky většinou nejsou, je třeba vyzkoušet lyži v pomalé i v rychlé jízdě, v jízdě po hranách, při krátkých a dlouhých obloucích a vnímat pocity při těchto zkouškách. Konkrétně může lyžař vnímat zahájení oblouku, vedení oblouku a zakončení oblouku, chování lyže v rychlosti a celkový dojem z lyže. A jak dlouho? Alespoň dvě jízdy. Nebo čím déle, tím lépe. J

SKI: Jak se podle Tebe lyže za posledních pět let změnily?

JM: Posun za posledních pět let vidím směrem k univerzálnosti lyží - kategorie allround, allmountain i sportovní univerzální lyže zvládají díky lepším technologiím a rozšířeným středům volné terény i jízdu na upravené sjezdovce. Dále se zlepšuje ovladatelnost lyží především v zahájení oblouku díky rocker technologii.  


Rozhovor: Jan Trhoň, zástupce lyžařské veřejnosti

S trochu jiným cílem než ostatní přijel na jarní testování do Pitztalu Jan Trhoň. Chtěl sice také zkoušet lyže, ale šlo mu především o lyže závodní. Hlavním důvodem, proč se Honza Českého Skitestu zúčastnil, bylo totiž zdokonalení jízdy v branách. I takové možnosti Český Skitest nabízí. "Ježdění v brankách nám na testu zajišťuje Ivan Vrzal společně s dalšími trenéry. Každý den ráno postaví obřák a zájemcům pak radí, jak si v brankách počínat. Součástí tohoto race servisu je také videorozbor techniky, což je pro další zlepšování dovedností velice efektivní nástroj," říká Petr Vališ. Honzi Trhoňe jsme se tedy ptali, jak se mu závodní lyže v brankách líbí.

SKI: Honzo, jak jsi spokojen s regulérními FIS závodními lyžemi? Jsou to pro tebe ty pravé lyže?

HT: Já jsem co se týče oblíbených lyží právě ve stádiu, kdy jsem přešel z krátkých lyží na douhé. Na závodní obřačce se mi tedy pochopitelně líbí vynikající stabilita i ve vysokých rychlostech, ale protože jsou ty lyže podstatně méně krojené, mám trochu problémy se s nimi do obřáku vejít. Prostě to málo točí.

SKI: No tak si holt trochu sesuneš! J Pak se tam určitě vejdeš i se závodní obřačkou.

HT: Jasně, ale sesouvání jde přece jen lépe s těmi komerčními lyžemi. To je právě ten můj boj, nemám tak dobrou techniku, abych race obřačku na hraně vždy otočil tak, jak potřebuju, ale do delšího oblouku je to zase fantastická lyže! Chtěl bych prostě něco se stabilitou závodní lyže, ale trochu točivějšího.

SKI: Nic takového neexistuje! Musíš si prostě vybrat a nedělat kompromisy. J

Ale zajímalo by mě, zda řešíš také šířku? Možná, že širší lyže by ti na stabilitě taky přidala…

HT: Tak tohle vůbec nemůžu potvrdit, ani vyvrátit. Já jsem v životě žádné širší lyže nezkoušel. Jak jsem se to trochu naučil, zamiloval jsem se do obřačky!

SKI: Ty jseš tedy konzerva! A myslím, že děláš chybu.

Chce to začít rozšiřovat pomalu, nelez hned na lyže s 80 mm pod botou. Ale těch 72 mm by se ti, myslím, mohlo líbit.

HT: A o co jako jde, v čem to má výhodu?

SKI: Osobně oceňuju, že si takové lyže na hranu stavíš úplně bez starostí, zda náhodou nechytneš boot-out, zda se napropadneš do nějaké rýhy… Jedeš jako po kolejích, a to i na nerovném povrchu.

HT: Neztrácí ty široké lyže dynamiku?

SKI: Široké určitě jo, ale my se teď bavíme o sportovních lyžích, které jsou ve středu jen lehce rozšířené. Myslím, že do nějakých 75 mm pod botou by to neměl být žádný problém. Jezdil jsem na pár lyžích, které měly i s 80 mm středem takovou dynamiku a držení hrany, jaké by jim většina tradičních race carverů mohla závidět.

HT: Nevím, možná to zkusím… Ale tohle je asi otázka nějakého vývoje a já jsem ještě relativně na začátku. Začal jsem jezdit rychle, mám rád dlouhé a stabilní lyže a tomu nejlépe odpovídá závodní obřačka. Až ji stoprocentně zvládnu, třeba půjdu někam dál.

SKI: Spíš to vypadá, že jsi určitý "vývojový stupeň" přeskočil. J Dobří lyžaři většinou na klasické obřačce skončí. Ale všechno to jenom potvrzuje fakt, že je zábavné a také přínosné lyže osobně testovat!

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 23-1-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit