Divadlo, nebo kino? Film Padesátka se inspiroval divadelní hrou

Na začátku režisérského debutu Vojtěcha Kotka byla divadelní hra. Tedy přesněji, na úplném začátku byl náš nejslavnější závod Jizerská 50, který inspiroval Petra Kolečka k sepsání námětu hry A studia Rubín. Dva roky od divadelní premiéry proběhla i ta filmová. Pojďme se podívat na to, jaké jsou obě představení a kterému prostoru – zda filmovému, nebo divadelnímu – sluší snowboarďáci ve stopě víc.
Divadlení hra Padesátka odegraná exkluzivně v bedřichovské chatě Dolina

Začneme v divadle. Pražské A studio Rubín je dozajista zvláštním prvkem tuzemské divadelní scény. O hrách, vznikajících pod vedením uměleckého šéfa Kolečka, se dá napsat leccos – jen ne to, že tečou v hlavním činoherním proudu. Pro nás je ale mnohem důležitější, že studio se stává jakýmsi specialistou na kusy ze sportovního prostředí. Po tenisu (Federer – Nadal), hokeji (Zakázané uvolnění) a vlastně i fotbalu (Fotbal – Má láska) se dostalo na lyže. Konkrétně běžky.

Hra Padesátka měla svoji premiéru už před loňskou sezonou, v březnu 2014. Ale až na jaře letošního roku, snad v souvislosti s natáčením filmu, se ji hercům podařilo sehrát v autentickém prostředí horské boudy na Bedřichově. Tedy v místě, kam celým svým dějem dokonale zapadá. To jsme si nemohli nechat ujít. 

Totiž, když na Padesátku půjdete na Malostranské náměstí, stejně se její děj nebude odehrávat na jevišti, nýbrž v okolí tamního baru. Přicházející herci budou z bund oklepávat sníh, oknem sledovat psí počasí v Jizerkách a se strachem vyhlížet přítomnost strážce hor Muhu (ten, co byl stvořen Krakonošem s Rampušákem). Na Dolině bylo tohle vše skutečné. 

Do posledního místa zaplněné improvizované hlediště se mohlo těšit na hodinu peprných dialogů, slovních hříček a konverzačního ping-pongu mezi synem Jurou (Jakub Prachař), otcem Pavkou (Ondřej Pavelka) a zdánlivě pouze hostem Janem Hilským (Marek Taclík). Málokdo z přítomných dokázal vůbec rozlišit, zda servírky za barovým pultem nebo pohozené rádio naladěné na vlny rádia Smědava jsou součástí děje, či v chatě takto účinkují každý den. Snad až ve chvíli, kdy mladý Jura vpadl do boudy a začal na plátně pouštět prezentaci svých trofejí: nahé fotografie padesátiletých manželek rolbařů a vlekařů – vyjasnilo se, že hra už začala. A že v hlavní roli bude padesátek tak nějak víc. 

Hlavně nepřepálit tempo

Hra hned od začátku nabrala perfektní spád. Těžko říct, do jaké míry díky opravdu důvěryhodnému prostředí, do jaké nadšeným publikem a jak moc samotným scénářem a hereckými výkony. Každopádně to fungovalo. Starý horal Pavka působil v roli lyžařského nadšence až blázna věrohodně. Vůbec jste se nezdráhali mu skutečně uvěřit, že slavnou „Bulánovu rozdvojku“ – zařízení umožňující běžkařům bezpečně čůrat i pod jégrovkami – skutečně vymyslel a používá. Dialogy se synem Jurou, jehož zájem je úplně jiný než navázat na slavnou tradici rodu Bulánů a doběhnout ve skvělém čase nejslavnější český závod, měly potřebný vtip. Celkem rychle bylo jasné, že v celé hře se debata nepovede ani tak kolem broušení lyžařských hran, jako spíš kolem broušení úplně něčeho jiného. 

Bez jakéhokoliv zaváhání kus pokračoval i poté, co do hospody vpadl třetí z lyžařů Honza a rozhádaného otce se synem požádal o brusinkový džus. Ten horal Pavka nenalévá ve své boudě právě nejochotněji. A když, utváří si o sexuální orientaci hosta jasný názor. Jenže stačí Janova zmínka o jeho čase z Jizerské 50 a rázem se nálada i vzájemné sympatie na baru rapidně mění. Bohužel zhruba v tom okamžiku se proměňuje i do té doby perfektně fungující představení. 

Jeho druhá polovina jakoby dějem utíkala až moc daleko od padesátky lyžařské i padesátek Jurových. Sice se i nadále objevuje pár vtipných gagů a hezky zahraných pasáží, jenže ty jako by nedržely pospolu. Hlavní osa děje míří do podivně bizarní spleti náhod a těžko uvěřitelných vzájemných vztahů, v nichž se má divák tendenci spíše ztratit, než je považovat za veselé. Je to škoda, potenciál hry umocněný reálnými kulisami Jizerských hor byl veliký. Stejně jako počet vtipných nápadů a originálních skečí. Možná by stačilo, kdyby se Muhu za okny Doliny objevil o pár minut dřív.  

Námět na film nestačí, bohužel

Filmové zpracování Padesátky bohužel kopíruje spíš druhou polovinu divadelní předlohy. Děj na plátně sice v dějové linii začíná ještě před příchodem herců na horskou boudu, ovšem co se obsahu, nápadů a vtipnosti týká, vypadá to, jako by kamera přišla až se závěrem druhého dějství. Problémem není ani tak to, že Kotek s Kolečkem sází na přisprostlé dialogy, bizarní dějovou linii a těžko uvěřitelnou spletitost rodinných vztahů. Film nedokáže naplnit potenciál dobrých kulis Jizerských hor a kvalitních hereckých výkonů především pro prázdnost hlavní myšlenky příběhu. 

To, že Jura (Jakub Prachař) tráví veškerý svůj čas představami na sex s padesátiletými manželkami rolbařů v krmelci, prostě na celovečerní zábavu nestačí. Ani v případě, že to tvůrci co chvíli vylepší podařeným dialogem či vtipnou hláškou. Interpretace tříkrálového nápisu K M B jako „Kurva, musíš běžet!“ se možná mezi lyžaři uchytí. Že replika pochází s filmové Padesátky, si ale většina z nich  pamatovat nebude.

Verdikt, zda film, nebo divadlo, tedy vyznívá jasně pro návštěvu A studia Rubín. Přesto že ani tam nesmíte jít s přehnaně vysokým očekáváním. 

Článek má tyto nálepky běžky odskok akce/výstavy
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 19-12-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit